Neler yeni
Nubia Türkiye Forum

Türkiye'deki Nubia kullanıcılarının sorularını cevaplamak ve sorunlarını çözmek için oluşturulmuş bir topluluktur. Topluluğa üye olarak siz de bizlere destek olabilirsiniz.

• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Nubia X Root & Google Play Market [GAPPS] & TWRP & Xposed ve Android 9 Beta Güncellemesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar, Uzun uğraşlarım sonucu xda 'da yeterli bilgi olmamasından dolayı Çin forumlarında gezip Çinceyi İngilizce yapıp İngilizceyi Türkçe yapıp zar zor brick de yaparak sonunda başardım. Her gün gelişmeleri takip ediyorum. Sizin için en kısa yolları yazayım. Gelişmelerden de haberdar edeceğim.

NOT: Aşağıdaki yapacağınız işlemler telefonunuzun brick olmasına neden olabilir. Bu yüzden kendinize güvenmenizi doğru usb kablosu seçmenizi, cihazınız da driverlerin tam kurulu olmasını, telefonunuzun şarjının yeterli olmasını dikkate alınız.
Antivirüs yazılımlarınızı & Windows defenderi devre dışı bırakın !

Her şey için Çinli kardeşimiz Cardinal Glass ' a teşekkürler.

Bunu İndirin : https://drive.google.com/file/d/1Yz63uyYbXpHnNgOMz9smU7vhR9r251q4/view?usp=sharing

Buglar : [ MUTLAKA OKUYUNUZ BUNLAR KARŞINIZA ÇIKACAK ]
*Ne yaparsak yapalım bazen bildirimler gelmiyor. ( Whatsapp&İnstagram vb. tahminim Çin romunun uygulamaları arka planda kendi kendine freeze etmesidir. Güç ayarlarını değiştirsek bildirimleri izinleri versek bile hatta sistemden güvenlik uygulamasını root ile silip service disabler gibi uygulamalardan tüm izinleri versek bile sorun çözülmüyor.
*Kamera kullanan uygulamalarda örneğin whatsapp ve instada kamerayı açtığınız zaman yine kafasına göre arka kamera hatırlatıcısı çıkıyor ve mecburen arka ekranı açıyor tekrar geri dönmeniz gerekiyor.
* Google playı ilk açarken hesabı girerken mobil internetinizle girin yoksa mobil internetten uygulama indiremezsiniz mobil internetteyken haritalar kullanamazsınız gibi sorun oluşuyor. çözüm yok.
*v2.24 sürümünde gördüğüm. Örneğin : Tarayıcı olarak chrome, opera vs her ne açtıysanız sonra ana ekrana dönüp tekrar açmaya kalkarsanız uygulama donuyor. Bu sorun Android 9 Betasında düzeldi.
*Bir süre sonra bazı uygulamalar kendi kendine verileri silebiliyor. yani giriş yapmamışsınız gibi oluyor.
*Tinder&Getir uygulamalarında gördüğüm uygulamanın giriş yükleme ekranında sonsuz beklemesi var. ama xposed modülünü yükledikten sonra açılmaya başladı sorunsuz.
* Her uygulamaya tek tek bildirim ve güç izinleri vermeniz gerekiyor. Ayarları kurcalarken ayarın içindeki 3. nokta ince ayarlarda bakmayı unutmayın.
*Tarayıcılarda kafasına göre wi-fi indirme yapmıyor sadece mobil veri indirme yapıyor. ben şu anda apk'ları mobilden indiriyorum. [Edit: Kendi kendine düzeldi bu problem şu an sorunsuz. ]
* İşlemleri yaparken fastboot modunda pcye bağlanınca bazen fastboottan atıyor kendisini. ben anakarttaki tüm usb portları denedim aynı ama nedense usb 3.0 usb hub çogaltıcıyla deneyince sorunsuz oluyor.
* Aklıma geldikçe yazacağım.

Aşama 1. Android Sürüm & Güncelleme

Telefonu güncellemek veya var olan sürümünüze Root Yapmak.

Telefonu güncellemek için resmi siteden indirebilirsiniz. veya var olan romunuzda kalabilirsiniz.
http://ui.nubia.cn/rom/detail/58

Android 9 Beta (Rom için) ( Root varsa yüklemeden önce kesinlikle kaldırın brick olur)
https://forum.xda-developers.com/nubia-x/how-to/nubia-x-android-9-beta-official-t3920901 (konu benim konumdur)
https://drive.google.com/file/d/1AqeiP-uQYI5jq7m1SabJ51h1MFn31pkn/edit

Güncellemeyi yapmak için indirip Bir flash bellek'e atın otg ile telefona bağlayıp yerel güncellemeden güncellemeyi yapın. ( Telefonu sonrasında sıfırlamanız tavsiye edilir.)

Aşama 2. Root Aşaması

Telefonunuzun Geliştirici ayarlarından USB hata ayıklamayı açın. ( Yazılım bilgilerinden Derleme numarasına 10 kere felan tıklayın.)
Telefonunuzu kapatıp Ses kısma ve açma tuşuna basılı tutarak açın fastboot ekranı gelecek gelir gelmez çekin elinizi tuşlardan.
İndirdiginiz dosyada root klasörü vardır.
Oradan telefonunuzda var olan sürümü seçin.
Uygulamayı yönetici modunda açın.
Bir çince yazı gelicek bir kaç saniye bekleyip sağ üstten çarpıyla kapatın, bir ekran gelecek.
Oradan Fastboot root yazan çince butona tıklayın. burada surcess yazıp telefonun kapanıp açılmasını bekleyin.
Açılınca uygulamalardan Magisk'i bulun açın Eğer telefonunuz android 9 da degilse gelen ek kurulum uyarısına hayır diyin. (Yoksa telefonunuz çok zor bir brick olucaktır kurtarması inanın çok zor. ) eğer Android 9 ise evet diyin yeniden başlatın.
Sonrasında magisk ayarlarına girip izinleri otomatik kabul et yapıp. TÜM GÜNCELLEMELERİ KAPATIN. Yoksa telefonunuz brick olucaktır.

Artık Rootunuz var.

Aşama 3 ( Gapps Kurulması yani google play store vs.)

Rootu ayarladıktan sonra klasörün içinde bulunan root explorer apk sını kurun.
telefonun içine bilgisayardan android versiyonunuzla uyumlu olan google klasörünü atın.
root explorer ile o klasördeki 4 dosyayı seçip kopyalayın.
sonra yine expolorerden "root/system/priv-app klasörüne gidin dosyaları buraya yapıştırın.
sonra attıgınız dosyaları üzerine basılı tutarak seçin.
sağ üstteki 3 noktaya tıklayın.
perrmisions a tıklayın
gelen ekranda enter octala tıklayıp "0755" yazın.
onun altındaki 2 tane onay kutucugunu işaretleyin ve çıkın.
telefonu yeniden başlatın ve mobil internet bağlantısıyla google play kurulumunu yapın.

Tebrikler google play yüklendi.

Aşama 4 TWRP kurulumu.

Telefonunuzu kapatın.
Klasördeki sürümünüze uygun twrp uygulamasını açın.
ilk çıkan uyarı ekranında bir kaç saniye bekleyip sağ üstten çarpıya basın
telefonunuzu kapatın ses kısma ve açma tuşuna basılı tutarak telefonu fastboot modunda açın.
bilgisayarınıza usb ile bağlayın.
*not: hata ayıklama aktif olmalı her zaman dedigim gibi.
uygulamadaki fastboot twrp butonuna tıklayın.
surcess den sonra telefondaki seçeneklerden recovery açılışını seçin.
telefonunuz twrp ile açılacaktır. sonrasında ise yeniden başlatıp normal kullanmaya devam edebilirsiniz.

Aşama 5. Xposed kurulumu.

Telefonunuzdan magisk manageri açın
soldaki menüden modülleri açın. modul eklemesı yapın.
bilgisayarınıza indirdiginiz dosyadaki xposed klasöründeki 2 adet zip dosyasını tek tek seçip yükleyin ve yeniden başlatın.
artık telefonunuzda xposed var ama sakına güncelleme yapmayın.

Arkadaşlar yazım hatalarım için özür dilerim şimdiden.

Dediğim gibi bunları yapmak için baya bir uğraştım. Sizden ricam uygun görürseniz bana bağış atabilirsiniz. Çünkü online olarak android yazılım eğitimi alıyorum. Lakin kursa gidecek param yok. Kursum için beni desteklerseniz sevinirim.
Sizlere yakın zamanda yapacağım uygulamalardan da haberdar edeceğim.

Bağış linki. : https://www.bynogame.com/destekle/kaminote

İyi günlerde kullanın.

Son düzenleme:
Kardeş kesinlikle bağışını yapacağız. Hatta bir kaç kişiye daha yaptoracağım. Bu çok büyük bir hizmet. Sana ulaşmaya çalışmadan önce Şimdi yapmayı deneyeceğim. Lütfen burayı arada takip et.

Son olarak bana boş da olsa bir eposta gönderir isen zor durumda kaldığımda seninle oradan iletişime geçmek isterim.

Karşılaştığım sorunlar olursa da bildiririm ki, kimse zarar görmeden halletsin.

E-Posta adresim: erkantekin @ iremprefabrik.com

Kardeş kesinlikle bağışını yapacağız. Hatta bir kaç kişiye daha yaptoracağım. Bu çok büyük bir hizmet. Sana ulaşmaya çalışmadan önce Şimdi yapmayı deneyeceğim. Lütfen burayı arada takip et.

Son olarak bana boş da olsa bir eposta gönderir isen zor durumda kaldığımda seninle oradan iletişime geçmek isterim.

Karşılaştığım sorunlar olursa da bildiririm ki, kimse zarar görmeden halletsin.

E-Posta adresim: erkantekin @ iremprefabrik.com
Tamamdır gönderdim maili dostum sagol.

Tamamdır gönderdim maili dostum sagol.
Şirket epostalarında Reklam şirketi değişmiş. DNS'lerde hata var sanırım. Epostan henüz ulaşmadı bana. Senden ricam özel mesaj yoluyla telefon numrası gönderebilirmisin. Ben de göndereyim şimdi özelden. Yeni müsait olabildik ama onda da Yarım kaldı işimiz. İlerleyemedik bir türlü.

Saygılar.

Hello Trane64 from the Czech Republic. The USB bootloader driver does not work, the phone disconnects when the adb command is issued. The enclosed driver does not connect the phone to the boot loader. Thanks to Martin